Rafał Olbiński

Przykładowe prace:

  
Macbeth
serigrafia, 81,5 x 57 cm
Sklonowana owca Dolly urodziła się 5 lipca 1996r.
olej, płótno, 41,5 x 30,5 cmO artyście:

Rafał Olbiński urodził się w Kielcach, w roku 1943. Do 1969 roku, kiedy to uzyskał dyplom, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Po studiach współpracował z czasopismem Jazz Forum jako grafik. W roku 1981 wyjechał do Paryża, a rok później do Stanów Zjednoczonych. Rozpoczął tam karierę jako grafik i malarz. Od 1985 roku wykłada na wpływowej School of Visual Arts w Nowym Jorku. Tworzył ilustracje i plakaty dla takich czasopism jak Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker. Projektował także plakaty dla kilku amerykańskich oper. Olbiński zdobył ponad 100 różnych nagród za swoją twórczość. Jedną z nich jest międzynarodowy Oskar za Najbardziej Znaczący, Niezapomniany Plakat Świata Prix Savignac, którego otrzymał w Paryżu w 1994 roku. Rok później jego projekt został wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza Rudolfa Giulianiego do realizacji plakatu 'Nowy Jork stolicą świata'.

W 2002 roku wykonał scenografię operową do przedstawienia Don Giovanniego w Filadelfii. W roku 2003 został uznany przez władze Kielc Honorowym Obywatelem tego miasta.

Obrazy Olbińskiego znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej (Biblioteka Kongresu, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation) a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Australii. Rafał Olbiński projektował również okładki albumów muzycznych m. in. dla zespołu Breakout oraz Krzysztofa Klenczona.

© SD Galeria, wykonanie SD, 2008