logo_galeria_sd


Galeria i dzieci

Dokładnie w prima aprilis, czyli 1 kwietnia 2004r. w Galerii SD w Mokotowie odbyła się lekcja o sztuce współczesnej zorganizowana dla uczniów klasy 1b Integracyjnego Gimnazjum nr 2. Zajęcia poprowadziła pracownica Galerii, pani Ania Wojtczak - magister sztuki. Przez ponad półtorej godziny dzieliła się z dzieciakami swoją wiedzą, a przede wszystkim pasją, opowiadając im o najwybitniejszych współczesnych polskich artystach, o technikach malarskich, materiałach jakie można wykorzystywać do tworzenia dzieł plastycznych... Pokazała uczniom, jak sama patrzy na sztukę, przekonywała, że nie można opierać się jedynie na cudzych opiniach - "dzieło" to pojęcie względne, dla każdego znaczy co innego - musi poruszać właśnie mnie, odbiorcę, doskonała technika to za mało, praca musi wywoływać emocje, nie ważne - pozytywne czy negatywne - dopiero, kiedy spełnia te dwa warunki, jest godna, aby nazwać ją dziełem.


    


Pod koniec spotkania pani Ania zwróciła klasie szczególną uwagę na rozwieszone na ścianach Galerii obrazy Grażyny Lubaszki. Zaledwie 4 dni wcześniej, właśnie w Galerii SD, odbył się wernisaż prac tej niezwykłej artystki, która w swoich obrazach nie pokazuje, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, aniołów - ukazuje zwykłych ludzi, którzy nie są ani idealni i dobrzy, ani całkiem źli i zepsuci - każdy z nas łączy w sobie dobro i zło, chociaż w różnych proporcjach, no i wszyscy, podążając ścieżką naszego życia, dźwigamy swoje własne "klatki z ptakami" - symbole nieustannie otaczających każdego człowieka pokus. Grażyna Lubaszka twierdzi, że "do końca życia będzie malować swój obraz". To właśnie jej twórczość stała się inspiracją zorganizowanego przez Galerię SD konkursu plastycznego dla młodzieży z Gimnazjum nr 2. Tematem były po prostu: "Moje Anioły".


    


Po powrocie do szkoły, gimnazjaliści z zapałem wzięli się do pracy. Tworzyli w szkolnej pracowni plastycznej, pod okiem nauczyciela plastyka - pana Marka Piętkowskiego. Towarzyszyliśmy im w ich twórczości, co zostało uwiecznione na zdjęciach. Widać było, że uczniowie włożyli w swoje prace wiele serca. Zaskoczyli nas swoimi pomysłami, zarówno co do interpretacji tematu, jak i wykorzystanych do jego realizacji technik.


    


Kiedy otrzymaliśmy gotowe prace, rozpoczął się najtrudniejszy etap naszego projektu - trzeba było wybrać te najładniejsze i nagrodzić twórców. Obrady jury były niezwykle burzliwe, ciężko było się zdecydować, które prace odrzucić. Ale najgorętsza dyskusja trwała wokół I i II miejsca. Wiadomo było, że obie prace są godne I nagrody, ale mogliśmy przyznać tylko jedną! W końcu decyzja zapadła:


I miejsce: Michał Dresner
II miejsce: Krystyna Jeppson
III miejsce: Dominika Wnuk    


Przyznaliśmy także 3 wyróżnienia: dla Pauliny Szymańskiej, Piotra Fulka i Marty Dębowskiej.
A było o co walczyć: zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, a co ważniejsze, ich prace 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka zawisły na ścianie Galerii SD w Mokotowie, pośród dzieł najwybitniejszych polskich artystów.


    


wykonanie SD,  marzec 2015