Napisali o nas: www.naszapolonia.com i www.rynki.sm.pl

Brueghel w Wilanowie

To najprawdopodobniej "wysyp" imprez przed wakacjami. Dla mnie zaczął się on 3 czerwca aukcją w Galerii SD w Wilanowie na rzecz Stowarzyszenia "Siedlczanie Dzieciom".

Skrót "SD" oznacza dwa nazwiska - Elżbieta SAWCZUK i Maria DZIOPAK. Obie są businesswomen - pani Elżbieta jest właścicielką restauracji "Puszkin" w Warszawie i znawczynią sztuki, a pani Maria - także artystą malarzem, hołdującą pejzażom o żywych, ciepłych kolorach, jak by wyjętych ze snu o "rajskim ogrodzie". Aukcję prowadziła pani Elżbieta z wyżej podpisanym, przy czym ten ostatni nie nacałował się nigdy tak wielu uroczych policzków pań, które były głównymi rajskimi (już bez cudzysłowu) istotami, podbijającymi ceny i kupującymi obrazy.

Wielką atrakcją aukcji była obecność artysty malarza-plastyka i animatora kultury Dariusza Milińskiego i jego żony Marzeny, którzy w Pławnej pod Lubomierzem w jeleniogórskiem prowadzą Gospodarstwo Agroturystyczne. Ale nie jest to zwykłe takie gospodarstwo. To również miejsce, gdzie na artystów czekają pracownie malarskie i rzeźbiarskie oraz studio fotograficzne. Jest tam także wędrowny teatr, w którym grają olbrzymie sztuczne postacie, uruchamiane specjalną maszynerią.

Sam pan Dariusz maluje znakomite obrazy w stylu brueglowskim, zwanym też wiejskim, ponieważ Niderlandczyk Pieter Brueghel (1528-69) malował sceny z życia wiejskiego ludu. Ale Dariusz Milliński swoje obrazy nasyca wesołą cudownością. Jak świadczy o tym np. uśmiechnięty chłopaczek ze skrzydłami, siedzący na barowym stołku na tle stogów zboża, trzymający jedną ręką skrzypce oparte "na padołku", a drugą kolorowego praszka, może nawet drewnianego. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że Dariusz Miliński to dobry biznesmen, a nie przymierający głodem artysta, czego dowodem był fakt, że on też zakupił kilka wystawionych na aukcję obrazów, oddając na nią swój jeden. Razem dzieci otrzymały 11 tysięcy zł, a ja od nich tort sporządzony przez jednego ze sponsorów siedleckich.

Zygmunt Broniarek
Plotki, pŁotki i grube ryby
Zalążek Prywatnego Tygodnika
Rok VI Warszawa, sobota, 25 czerwca 2005 r. Nr 26 (269)


© Galeria SD, wykonanie © Michał Piecuch, 2004