Wernisaż Wiesława Ochmana w Galerii SD Wilanów

20 listopada 2004r. w najnowszym salonie Galerii SD w Wilanowieodbyło się niezwykłe wydarzenie: wystawa prac Wiesława Ochmana "Impresje hiszpańskie".
Wernisaż okazał się sukcesem - przerósł nasze nadzieje, zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni jak ciepło zostały przyjęte prace Artysty.We wszelkich komentarzach, jakie słyszeliśmy od naszych gości, powtarzało się nieustanne skojarzenie z muzyką - sam Ochman zwraca uwagę na pokrewieństwo muzyki i malarstwa."Maluje śpiewająco..." - powtarzali goście i coś w tym jest - z prac Ochmana emanuje logika charakterystyczna dla muzyki. To nie jest "pacykowanie", to inteligentne prace,które wnoszą do hermetycznego świata sztuki coś nowego. Są harmonijne, przemyślane, a przede wszystkim dojrzłe. Patrząc na obraz wzburzonego morza, pulsujące słońce, płynne pociągnięcia pędzla, nie można się oprzeć wrażeniu, że prace Ochmana przedstawiają krótką chwilę, ale niosą ze sobą emocje, kolor jest nieraz kontrastowy, ale tworzy harmonijną całość,co więcej - prace są pełne dzwięków (np. szum fal, głośne uderzenia o brzeg...), a inne pełne... ciszy, tak intensywnej, że aż ją słychać.

    
Wiesław Ochman Właścicielki - Elżbieta Sawczuk i Maria DziopakE. Sawczuk z córką Zuzią, M. Dziopak, Państwo Ochmanowie
Aby obejrzeć więcej zdjęć, klinkij tutaj.

Wiesław Ochman jest najsłynniejszym polskim śpiewakiem operowym. Ale jest to artysta wszechstronny - tym razem mieliśmyokazję podziwiać nie jego głos a malarstwo.
Artysta urodził się w Warszawie. Studia ukończył na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (magister inżynier na Wydziale Ceramicznym).Jak sam mówi, nie chce malować tylko i wyłącznie "intelektualnie", pedantycznie, dbając o formę i szukać trafnych kolorów i harmonii. Nie potrafi też na zimno konstruować swoich wrażeń. "Mam niewiele czasu na malowanie, stąd mój pośpiech w zagospodarowaniu płótna.Na pewno często efekt końcowy moich zmagań z formą, barwami, z ich chłodem i temperaturą, jest daleki od zamierzonego, ale na pewno autentyczny.Nigdy nie próbowałem nikogo naśladowac, a moje malarskie widzenie świata kształtowała przyjazń zCzesławem Rzepińkim". Artysta podkreśla również, że to, że zostane śpiewakiem zawsze operowym zawsze przewidywał, natomiast w to, że zostanie malarzem zawsze wierzył. I wierzy nadal.
Malarstwo Ochmana nie jest poszukiwaniem nowości, kreowania jakiejś mody, czy tworzenia awangardy, by okreslić swoją tożsamość w kręgach wymagań dzisiejszej sztuki, ale skłania artysta swoją potrzebą tworzenia do przeżywania impresji, jako wrażenia chwili ulotnej, zatrzymanej w kadrze dzieła plastycznego. Jednocześnie osadzając siebie z pokorą w tradycji mistrzów plamy i światła, czerpiąc siły twórcze z impresjonizmu.

    

Artysta otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in. jest laureatem "Orderu Uśmiechu" i Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF-u, laureatem Miasta Stołecznego Warszawy, otrzymał medal 400-lecia Stołeczności Warszawy. W 1998 roku Swiatowa Fundacja "Zdrowie-Rozum-Serce" nadała Wiesławowi Ochmanowi tytuł Lidera Promocji Kultury w Polsce. Prezydent RP odznaczył artystę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2001 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą. Wiesław Ochman prowadzi szeroką działalność charytatywną. Najbardziej spektakularnymi były aukcje dzieł polskich malarzy zorganizowane przez artystę przy współudziale Romualda Dymskiego i Stowarzyszenia "Nasza Częstochowa", z których dochód przeznaczono na odbudowę i remont Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie i wykupienie integralnie związanych z budynkiem pomieszczeń na potrzeby ekspozycji muzealnej. Aukcje te pozwoliły także zaopatrzyć w nowoczesny sprzęt techniczny scenę Opery Sląskiej w Bytomiu. Od 10-ciu lat artysta występuje na koncertach charytatywnych Fundacji "Auxilium" wspierającej szpital w Zawierciu. Jest obywatelem honorowym tego miasta.

© Galeria SD, wykonanie © Michał Piecuch, 2004